e-francuski.pl - nauka języka francuskiego, słówka, gramatyka, informacje o Francji.

Strona główna  | Gramatyka  | Słówka  | Cytaty  | Dowcipy  | Forum  | LinkiInne języki:
hiszpański    niemiecki    angielski
Download Forum Forum
Francuskie podcasty
Paryż w kilka dni
** Przewodnik **

Ciekawe miejsca:
** Luwr **
** La Défense **
** Łuk Triumfalny **
** Metro w Paryżu **
** Wieża Eiffla **
Katedra Notre Dame
* Centre Pompidou *
** Sacré-Coeur **
** Menton **
** Monako **
** Nicea **
* Wybrz. Lazurowe *

Mapa Francji Mapa Francji* Certyfikaty z języka francuskiego *
** czteryjezyki.pl **
** Napisz do nas **.: Język francuski - informacje :.


Język francuski (langue française) - jest językiem romańskim, którym posługuje się jako językiem ojczystym (langue maternelle) ponad 65 mln ludzi (według francuskiej wikipedii liczba ta jest jeszcze większa i wynosi 180 mln ludzi na całym świecie, co stanowi 2.7 % całej globalnej populacji - dane na 2008 r.).

Biorąc pod uwagę lokalizację geograficzną, język francuski usłyszymy przede wszystkim w Europie, to jest we Francji (art. 2 Konstytucji Republiki Francuskiej z 1958 r. gwarantuje charakter urzędowy języka francuskiego), w Belgii (południowa jej część, głównie Walonia oraz region Brukseli), w Monako, w Szwajcarii (w zachodniej jej części to jest w Romandii) oraz w Luksemburgu. W samej Francji językiem tym posługuje się ponad 63 mln ludzi.

Ponadto francuski jest popularny w Kanadzie (w prowincjach: Quebec, Nowy Brunszwik, Ontario, Manitoba, w mniejszym stopniu Alberta, Nowa Szkocja i Nowa Fundlandia) oraz w byłych koloniach francuskich czy też belgijskich w Afryce, to jest: Benin, Burkina Faso, Czad, Dżibuti, Gabon, Gwinea, Kamerun, Komory, Kongo, Madagaskar, Mali, Maroko, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Rwanda, Senegal, Seszele, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej.

Do listy krajów należy dodać jeszcze inne w tym: Haiti, Gwadelupa, Martynika, Gujana Francuska oraz Polinezja Francuska.

Ponadto, jest możliwym porozumienie się w języku francuskim w wielu innych państwach, np. w części Stanów Zjednoczonych (zwłaszcza stany: Luizjana oraz Maine) czy np. w części Wietnamu.

Reasumując, język francuski ma status języka urzędowego w 32 państwach (według danych polskiej wersji wikipedii) oraz jest oficjalnym językiem licznych organizacji, np. jednym z sześciu języków ONZ oraz UNESCO.

(c) Copyright by e-francuski.pl. Internetowy kurs francuskiego. Język francuski online.